ASLAN – potężny lew, dobry i sprawiedliwy bohater Opowieści z Narni C.S.Lewisa został wybrany na patrona przez młodzież, która towarzyszyła narodzinom Stowarzyszenia na początku lat 90 – tych.
Początkowo nieformalnie działająca grupa psychologów i młodzieżowych liderów, została zarejestrowana w kwietniu 1994 roku.
Ważniejsze działania i programy zrealizowane od tamtej pory:
- Udzielanie profesjonalnej pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży z problemami emocjonalnymi, społecznymi, rodzinnymi (m. in. z rodzin dysfunkcyjnych);
- Prowadzenie klubu dla młodzieży, w ramach którego odbywały się zajęcia teatralne, muzyczne, zajęcia z pantomimy, tai – chi, zajęcia plastyczne, ceramiczne, poetyckie, tańca, śpiewu i różnych umiejętności praktycznych (tkactwa, szycia, wyrobu biżuterii), wydawanie gazetki „Być Ich Dziećmi”.
- Grupy samopomocowe i wsparcia
W Stowarzyszeniu działały między innymi:
- grupy dla dzieci z rodzin alkoholików (Alateen, DDA),
- dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (DDD),
- dla młodych kobiet,
- dla młodych mężczyzn,
- dla młodzieży znajdującej się w trudnych sytuacjach życiowych: którzy stracili rodziców, dla rozpoczynających samodzielne życie na własnym gospodarstwie,
- dla osób z problemami odżywiania.
Aktualnie działa grupa Alateen i DDA.
- Szkolenia dla liderów grup wsparcia i animatorów działań na rzecz dzieci i młodzieży
W latach 1997 – 2000 wspólnie z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizowano program „Koordynacja działań instytucji, organizacji i grup nieformalnych zajmujących się pomocą dzieciom z rodzin alkoholowych.”, w ramach którego inicjowano działania na rzecz pomocy dzieciom alkoholików szkoląc liderów i profesjonalistów w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie kraju, przyjmując ich na staż w Stowarzyszeniu, organizując konferencje i dwukrotnie Forum Liderów Młodzieżowych – Być Ich Dziećmi – dla liderów i ich opiekunów z terenu całego kraju.
Ogólnopolskie szkolenia dla młodzieżowych liderów organizowano również dzięki dotacjom uzyskanym z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz PHARE – Dialog Społeczny.
Centrum Pomocy Rodzinie
W 2000 roku przy Stowarzyszeniu powołano Centrum Pomocy Rodzinie – Przeciw Przemocy – Wyrównać Szanse, w ramach którego utworzono hostel oraz zapewniono pomoc prawną, psychologiczną i socjalną kilkudziesięciu młodym osobom – ofiarom przemocy w rodzinie i/lub znajdującym się w innego rodzaju sytuacjach kryzysowych.
Działanie finansowano dzięki dotacjom Wojewody Mazowieckiego, Fundacji Wspólna Droga, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Inne działania
- Klub dla Młodzieży Gimnazjalnej z Ochoty;
- Profilaktyka Społecznego Wykluczenia oraz Działania Zmierzające do Wzrostu Społecznej Zaradności Młodzieży z Rodzin Dysfunkcyjnych;
- Terapia Zabawą Dzieci;
- Działajmy Skuteczniej;
- Przygotowanie Wolontariuszy do Prowadzenia Zajęć z Dziećmi z ADHD oraz z Zachowaniami Opozycyjno – Buntowniczymi;
- Wyrównać Szanse;
- Oparcie Społeczne dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Z powrotem do ludzi”;
- Gabinet Terapii Ruchowej dla Dzieci i Młodzieży;
- Zajęcia edukacyjne w szkołach oraz realizacja programu „Budowa systemu wsparcia dla młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych poprzez prezentację programu profilaktycznego Aslan przez młodzieżowych liderów grup samopomocy” – program realizowany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Dzielnicy Śródmieście, Wola oraz Praga Południe;
- Asystent Wspomagający Dzieci i Młodzież Zagrożoną Wykluczeniem oraz ich Rodziny”;
- Letnie i zimowe turnusy socjoterapeutyczne dla dzieci i terapeutyczne dla młodzieży. Obozy nieprzerwanie prowadzone są od 1994 roku i korzysta z nich kilkadziesiąt osób rocznie.
- „Prowadzenie działań psychologiczno – pedagogicznych i specjalistycznego poradnictwa rodzinnego” – program realizowany od 2006 roku do chwili obecnej.
Ze Stowarzyszeniem współpracowali, często jako wolontariusze między innymi:
- Paweł Szkotak – reżyser, założyciel Teatru Biuro Podróży z Poznania, przez trzy kolejne lata prowadził warsztaty teatralne podczas których wystawiono sztuki m. in. Witkacego oraz utwory Daniiła Charmsa.
- Krystyna Piotrowska – Gauden – graficzka, która cierpliwie wprowadzała młodzież w tajniki rysunku i malarstwa.
- Radosław Polakowski – muzyk i twórca wydarzeń muzycznych, który swój pierwszy zespół Gemara założył z młodzieżą w Stowarzyszeniu Aslan.
- Kinga Kłaś – Pupar i Mariusz Sroczyński – instruktorzy Tai – Chi.
- Marta Ślipska – prowadziła zajęcia z pisania ikon.
- Krzysztof Kraszewski – uczył gry na gitarze.
W 1996 roku dzięki prywatnym sponsorom kupiliśmy 1 ha ziemi w Bieszczadach, a rok później wspólnymi siłami członków Stowarzyszenia wybudowaliśmy tam szopę. Na ziemi tej odbywały się biwaki, a młodzież mogła korzystać z niej jako darmowego pola namiotowego w okresie wakacji.
Sponsorzy dotychczasowych działań:
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
- Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomani
- Fundacja Wspólna Droga
- Wojewoda Mazowiecki
- Zarząd Województwa Mazowieckiego
- Urzędy Dzielnicy Śródmieście, Ochota, Praga Południe, Wola
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
- Europejski Fundusz Społeczny
- Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Fundacja Fundusz Współpracy
- Ambasada Brytyjska
- Fundacja BNP Paribas Fortis
- British American Tobacco Polska Trading Sp. z o.o.
- Allianz
- United Nations Development Programme
- PHARE – Dialog Społeczny
- AGORA
- I Społeczne Liceum Bednarska
- oraz prywatni donatorzy
Wspierali nas
W naszej dotychczasowej pracy wspierali nas: